Taiwan – ostrov nádhernej prírody, kvalitného čaju, exotických špecialít, kráľovstvo motýľov a hlavne krajina, kde žijú mimoriadne milí a priateľskí ľudia.
Taiwan sa stal na pár mesiacov mojim druhým domovom a úplne mi učaroval. Portugalci nazvali v 16. storočí tento sopečný ostrov „Ilha Formosa“ – nádherný ostrov. A čo tu teda je také krásne a zaujímavé? Navštíviť Taiwan láka najmä fakt, že na rozlohou malom priestore (o niečo menšom ako Slovensko) nájdete krásne hory (skoro 300 štítov je vyšších ako 3000m) a zároveň aj pekné pláže, horúce pramene, čajové plantáže, tradičnú architektúru, ale aj niekoľkomiliónové mestá a okolité malé ostrovčeky bez návalov turistov.
Keďže milujem prírodu a históriu, na Taiwane sa zameriavam hlavne na zážitky s tým spojené. Žijem na východnom pobreží, neďaleko pláží a národného parku Taroko – jedného z klenotov krajiny. Taroko v preklade z jazyka kmeňa Truku (jedného z pôvodných obyvateľov Taiwanu) znamená „prekrásny“. Keď navštívite Taroko, môžete si vybrať z nekonečného množstva turistických trás, ktoré vedú buď hlbokým kaňonom rieky alebo subtropickým lesom plným opíc, nádherných motýľov a miestami aj veľkých pavúkov (ktorých pavučiny obídete) a pozor si treba dávať aj na hady (zatiaľ som ich našťastie nevidela).
Jedny z najznámejších scenérií v Taroku sú aj výhľady na oceán a blízke pláže – útesy Qingshui. Na jednej strane sa pozeráte na vysoké, subtropické lesy a hory s palmami a „šťavnatou“ zeleňou a na druhej strane máte dych berúce výhľady na šírošíry oceán a strmé útesy, cez ktoré sú postavené tunely a cesty. Často sa mi stáva, že pre tú rozmanitosť scenérií, ktorá tu panuje neviem, kam sa mám skôr pozerať. Je tu naozaj čo obdivovať.
Ďalším lákadlom návštevy Taiwanu sú pláže. Východné pobrežie nazývajú aj surferským rajom, keďže sú tu často vysoké vlny, ale pláže sú plné kamienkov. Naopak, na juhu ostrova sa nachádzajú pieskové pláže s pokojným morom a s ananásovníkmi a kokosovými palmami hneď za vašim lehátkom 🙂 Krásne pláže sú napríklad aj na malom ostrove Lanyu, ktorý patrí Taiwanu a dá sa naň buď doletieť alebo preplaviť loďou (o tomto adrenalínovom 4-hodinovom zážitku plavby cez rozbúrené more raz možno napíšem tiež).
Ostrov Lanyu nazývajú aj Orchideovým ostrovom, pretože tu v minulosti rástlo veľa divokých orchideí. Mňa tu najviac zaujali krásne pláže bez turistov, úžasný podmorský svet pri šnorchlovaní a miestne tradície a spôsob života ľudí, ktorí tu žijú. Ostrov sa dá prejsť celý na skútri za pár hodín a garantujem vám, že budete veľmi často zastavovať a obdivovať zaujímavé sopečné skalné útvary týčiace sa z mora, lemujúce celé pobrežie alebo typické červeno-biele lodičky, zakotvené na plážach.
Taiwan je aj veľmi bezpečná krajina a cudzincov, podľa mojich skúseností tu majú veľmi radi. Ale nie spôsobom „cudzinec rovná sa peniaze z turizmu“, ale miestni majú naozaj úprimnú snahu vám pomôcť, poradiť a veľmi sa zaujímajú aj o krajinu, z ktorej pochádzate. To bola aj jedna z vecí, ktorú som sa v čínštine naučila ako prvú – názov Slovenska po čínsky (斯洛伐克 čítaj Sīluòfákè), s krátkym opisom, kde sa Slovensko nachádza. Asi po dvoch mesiacoch som dokonca, pre veľký záujem miestnych, prezentovala Slovensko v meste Hualien, v galérii umenia Orchid Seal Gallery.
Okrem krásnej prírody je Taiwan známy aj čajovými plantážami a produkciou jedného z najlepších čajov na svete – oolong čaju. Oolong čaj nazývajú odborníci polozelený alebo žltozelený čaj a je veľmi kvalitný. Čajové lístky rastú vysoko v horách a keď navštívite Taiwan, určite nepremeškajte možnosť ísť na čajovú plantáž, kde vám ukážu, ako sa takýto čaj vyrába. Osobitou kapitolou je potom samotné pitie čaju – tzv. čajové ceremónie. V hlavnom meste Taiwanu, v Taipei, som bola pozvaná na jednu takúto ceremóniu a samotné pitie čaju trvalo asi 4 hodiny. Taiwanci, ktorí radi pijú čaj, to berú skôr ako rituál, pri ktorom predstavujú rôzne druhy čaju a pomaly ich zalievajú, lúhujú, nalievajú do malých čajových misiek z kvalitného materiálu a popritom sa samozrejme rozprávajú a utužujú vzťahy:-)
Tu by si možno viacerí predstavili aj nejaký ten alkohol, ale moja skúsenosť z Taiwanu je taká, že sa tu alkohol pije minimálne. Na mojich cestách pre ženy, ktoré organizujem v Európe – do Provensálska a na Krétu – veľmi rada pozývam dámy ochutnať miestne vína, ale na Taiwane vám ponúknem „len“ čaj alebo úžasné čerstvé šťavy z rôzneho exotického ovocia, ktorého na Taiwane naozaj rastie dosť. Taiwan je raj ovocia – každý deň si môžete pochutnať na skvelom ananáse, dračom ovocí, marakuji, mangu, papáji, carambole alebo rôznych iných druhoch, ktorých je naozaj nepreberné množstvo.
A ak by ste chceli ochutnať ďalšiu nealko špecialitu, odporúčam vám taiwanské ľadové čaje, z ktorých najznámejší je „bubble milk tea“ – čierny čaj s mliekom a čiernymi „perličkami“ – to sú tie bublinky vnútri, vyrábané z tapioky (niečo podobné škrobu; tapioka obsahuje veľké množstvo výživných látok, ale aj kalórií).
Čo sa týka špecialít, tých je na Taiwane skutočne veľké množstvo aj vo forme rôznych exotických jedál, z ktorých veľa som sa neodvážila ochutnať a ani sa na to nechystám (napríklad kačacie hlavy alebo bravčový mozoček). Keďže je Taiwan ostrovom, vyberiete si tu z veľkého množstva rýb a morských plodov. Cenovo sú tieto pochúťky oproti Európe veľmi lacné a sú vždy čerstvé. Ustrice dokonca bežne používajú na prípravu omelety, čo ja osobne považujem za veľkú škodu, keďže mi najviac chutia surové a poznám ich cenu u nás. Okrem rýb na Taiwane milujú aj tofu na všetky spôsoby a najviac asi „stinky tofu“, ktorého vôňa je hmmm, no je to skôr zápach ako vôňa 🙂 Veľmi chutné sú varené knedličky, plnené buď zeleninou, krevetami alebo mäsom. Spolu s rybami a ryžou sú tu knedličky aj mojim najobľúbenejším jedlom.
Všetky tieto „pochúťky“ sa dajú nájsť na tradičných nočných trhoch, ktoré sú na Taiwane veľmi obľúbené.
Určite si myslím, že Taiwan je krajina, ktorú sa oplatí navštíviť a precestovať, ak chcete spoznať východoázijskú kultúru, zažiť atmosféru niekoľko miliónového hlavného mesta Taipei, oddýchnuť si v prekrásnej, exotickej prírode a na pekných, turisticky neobjavených plážach, spoznať život domorodých kmeňov v pralese, vykúpať sa v teplých prameňoch, či objaviť nové vône a chute. Taiwan je pestrý a krásny. Vitajte!
Zopár faktov o Taiwane:
-
- Taiwan má rozlohu o niečo menšiu ako Slovensko (36 193 km²) a počet obyvateľov je skoro päťnásobne väčší (23,5 milióna).
-
- Hlavné mesto je Taipei s počtom obyvateľov viac ako 2,6 milióna.
-
- Na Taiwan sa dostanete z Viedne priamym letom za cca 13 hodín.
-
- Časový posun od Slovenska je 7h dopredu (zimný čas).
-
-
- Taiwan je bezpečný ostrov s veľmi dobrou dopravou – vlak spája celú krajinu a lístky si viete kúpiť pohodlne cez Internet; malé ostrovy s hlavným ostrovom spája buď lodná doprava lebo lacná letecká doprava.
-
-
- Autom sa dá okolo celého ostrova prejsť za približne 8 hodín.
- Oficiálnym jazykom je mandarínska čínština.
-
- Chutné jedlo sa dá kúpiť už od 2€ a taiwanská mena je Taiwan New Dollar. Kurz v prepočte 1€ = 35 TWD
Pridaj komentár
Prepáčte, ale pred zanechaním komentára sa musíte prihlásiť.